Sezon rowerowy w pełni. Późną wiosną rozpoczęły się pierwsze imprezy rowerowe. Na każdej z nich obecni są członkowie Stowarzyszenia Sportowo-Rekreacyjnego „Sporteam”, którzy wspierają organizatorów swoją pracą i doświadczeniem. Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Eugeniuszem Borowskim, który jest prezesem ww. stowarzyszenia.

Krzysztof Dmochowski – Kiedy rozpoczął się sezon rowerowy w tym roku?

Eugeniusz Borowski – W tym roku rozpoczęliśmy sezon rowerowy 8 maja w Goskach Dużych imprezą Stowarzyszenia Sporteam, którą sponsorowała Gmina Zambrów i Powiat Zambrowski.  Była to impreza tylko dla osób dorosłych, bo nie byliśmy pewni jaka będzie pogoda. Było to otwarcie sezonu rowerowego i myślę, że impreza tego typu wejdzie to na stałe do kalendarza rowerowego. Tydzień później, 15 maja odbyła się tradycyjna cykliczna impreza „Zambrów na rowery”, która odbywa się już od kilku lat. 22 maja odbyły się zaś wyścigi rowerowe, czyli Mistrzostwa Gminy Szumowo w kolarstwie. Dopisała nam pogoda i co nas bardzo cieszy, tego dnia w zawodach wzięło udział dużo dzieci i młodzieży. Było też duże zainteresowanie mieszkańców gminy Szumowo, którzy kibicowali startującym zawodnikom. Była to impreza, którą wznowiliśmy w tym roku, po roku przerwy. Następnie pojechaliśmy całą grupą Sporteamu, 29 maja na maraton do Kościerzyny. Przejechaliśmy tam 190 km, trochę pokropiło i powiało, ale generalnie cała grupa która wyjechała, dojechała do mety. Później mieliśmy kolejny rajd z cyklu „Zambrów na rowery” – 5 czerwca do Kulesz Kościelnych. Wzięło w nim udział ok. 180 rowerzystów, a przed wyjazdem można było dzięki Komendzie Powiatowej Policji w Zambrowie oznakować swój rower. 11 czerwca odbyły się w Zambrowie piąte wyścigi z okazji Dni Zambrowa. Patronat nad zawodami objęło Miasto Zambrów. Dzień później w pierwszym w tym sezonie rajdzie długodystansowym do Wizny wzięło udział 45 rowerzystów.  Jeżeli chodzi o nasze imprezy to oprócz rajdu z Wilna do Zambrowa to mieliśmy szczęście do pogody. W tygodniu była cały czas słaba pogoda, natomiast przychodziła sobota lub niedziela i pogoda była pogoda wyśmienita. Kolejna impreza to II Maraton Szosowy. Tym razem pogoda była aż za dobra, było po prostu za gorąco. Z tego co mi wiadomo, wielu uczestników którzy w tym roku próbowali pobić swoje czasy z roku ubiegłego, żadnemu z nich nie udało się. Na długich dystansach, w godzinach popołudniowych upał bardzo dokuczał i nie dało się jechać takim tempem jak w roku ubiegłym. Patronat nad tą imprezą objęło w tym roku Starostwo Powiatowe w Zambrowie i Miasto Zambrów.

KD – W tym miejscu dochodzimy do wyjazdu na Litwę, który uczestnicy zapamiętają z pewnością z panującej wówczas pogody.

EB – Tak, od 5 do 8 lipca pojechaliśmy na Litwę. Zwiedziliśmy Wilno oraz zamek w Trokach. Na nocleg przejechaliśmy do Rudziszek. Pogoda dała nam się we znaki na tym rajdzie. Praktycznie cały drugi i trzeci dzień mocno wiało i dodatkowo po kilka razy w czasie dnia padało. Podczas deszczu wiało tak mocno, że trzeba było zatrzymywać się, gdyż było niebezpiecznie jechać. Jedyną metodą było ustawienie się tyłem do wiatru i przeczekanie aż ulewa minie. Po godzinie lub półtorej jazdy, zanim zdążyliśmy wyschnąć, przychodziła kolejna ulewa. Było tak przez dwa dni. Niektórzy uczestnicy mieli kłopoty z jazdą, bo warunki były ciężkie. Grupa była jednak odpowiednio zgrana i jedni drugim pomagali. W pierwszy dzień dojechaliśmy z Rudziszek do Sejn zaś drugiego dnia z Sejn do Goniądza. W piętek 8 lipca, ostatniego dnia jazdy, już tylko wiało. Ani razu nas deszcz nie zmoczył. Mogę polecić wszystkim Trakt Carski, czyli drogę ze Strenkowej Góry do Goniądza. Położono tam nowy asfalt. Można urządzić sobie fajną wycieczkę, na trasie znajdują się tzw. MOR-y, czyli Miejsca Obsługi Rowerzystów, gdzie można usiąść, odpocząć i posilić się. Gorsza jest oczywiście trasa ze Strenkowej Góry do Mężenina, ale tam też da się przejechać.

KD – Pierwotne plany przewidywały dłuższą trasę rajdu?

EB – Skrócenie trasy spowodowane było problemami z jednym noclegiem w północnej części Litwy. Mieliśmy obiecany ten nocleg, ale później został on odwołany. Byliśmy zmuszeni skrócić trasę. Na Łotwie mieliśmy zaplanowane dwa noclegi, zwiedzanie Rygi, gdzie na starówce planowany był nocleg.

KD – Czy byli nowi uczestnicy rajdu w tym roku?

EB – Tak, było pięć nowych osób – dwie panie i trzech panów. Wszyscy dali sobie radę, a wcześniej mieli obowiązek przejechania minimum 140 km w Maratonie Rowerowym. Na dwadzieścia trzy osoby które wyjechały było pięć nowych osób. Zapisanych przed rajdem było 31 osób, ale z różnych przyczyn osiem osób wypadło.

KD – Kto objął patronat nad rajdem rowerowym?

EB – Patronat nad wyjazdem do Wilna objęło Miasto Zambrów. Chciałbym zwrócić uwagę, że Stowarzyszenie Sporteam ma szereg stałych sponsorów. Można tu wymienić Firmę Mackiewicz – producenta betonów, Firmę Inter-tech – producenta maszyn rolniczych, Pana Rafała Jabłońskiego, który prowadzi roboty budowlane i telekomunikacyjne, Zakłady Produkcji Kruszyw Rupińscy z Szumowa oraz Gminę Szumowo. Dzięki ich wsparciu mamy bramę, podium i flagi, które wykorzystujemy w czasie zawodów. Mamy też koszulki dla całego Stowarzyszenia w którym jest 40 osób.

KD – Czy znane są plany na przyszły rok?

EB – Jeszcze trwa ten sezon, mamy jeszcze w planach kilka imprez do końca sezonu. Plany na przyszły sezon będziemy opracowywać po jego zakończeniu. 7 sierpnia czeka nas wyjazd do Szumowa, tam będziemy prowadzili zapisy na pielgrzymkę rowerową do Hodyszewa. 13 sierpnia odbędzie się wyjazd do Hodyszewa. 21 sierpnia odbędą się Mistrzostwa Powiatu Zambrowskiego i Mistrzostwa Województwa Podlaskiego Straży Pożarnych w Kolarstwie w Paproci Dużej. 4 września odbędzie się ostatni rajd w ramach „Zambrów na rowery” i dopiero po tej imprezie zrobimy rajd którego nie ma w kalendarzu, czyli zakończenie sezonu rowerowego. W tym miejscu chciałbym podziękować też wolontariuszom z Gimnazjum Miejskiego nr 1 z p. Andrzejem Trochimowiczem oraz z Zespołu Szkół nr 1 z p. Bogną Wiśniewską i Krzysztofem Borucem za wsparcie w organizacji imprez rowerowych.

KD – Dziękuję za rozmowę.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wyjazdu na Litwę.